Az eset az északnyugat-kínai Hejlungcsiang tartomány Csicsihazs városában, egy állami egészségügyi intézményben történt. Az áldozat, Szun Tung-tao, a kórház fül-orr-gégészetének vezető főorvosa volt. A rendőrök később elfogták a gyilkost, egy Csi családnevű helyi lakost.
Kínában egyre gyakoribb az orvosok elleni erőszak, ezért a kórházakat felügyelő szervek igyekeznek az intézmények biztonságát megerősíteni, például őrökkel, biztonsági kapukkal és figyelőkamerákkal, vagy éppen az orvosokat és a kórházi személyzetet önvédelmi oktatásra íratták be.
Legutóbb tavaly októberben került a híradásokba egy súlyos eset, amikor a kelet-kínai Csöcsiang tartományban egy szintén fül-orr-gégészt halálra késelt egy volt betege.
Tavalyelőtt nyolc tartományban, illetve nagyvárosban hivatalosan 11 erőszakos támadást regisztráltak kórházakban, amelyek következtében hét ember meghalt, 28 megsebesült. Nem hivatalos becslések szerint 2000 és 2010 között évente több mint 10 ezer egészségügyi dolgozó sebesült meg a betegek támadásainak következtében.
Az orvosok elleni erőszaknak a társadalomkutatók szerint több oka van Kínában. Ezek közül is meghatározó, hogy a kezelés, a vizitdíj, a gyógyszer és az ellátás sokaknak nehezen megfizethető, a betegek, illetve hozzátartozóik pedig az ellátástól maximális eredményességet várnak. Nem egy esetben az is kiderült, hogy az orvosok drága gyógyszereket írnak fel, hogy így fizetés-kiegészítéshez jussanak, feleslegesnek tűnő vizsgálatokra irányítanak, indokolatlan beavatkozásokat végeznek el, hogy növeljék a kórház és a maguk bevételét.